LUXUSNÍ VAZBY


Mezi luxusní práce počítáme kožené vazby či kožené desky na jídelní lístky a dále všechny atypické práce, vazbami do sametu počínaje, přes vazby v ručně vyráběném papíru a kováním zdobenými knihami konče. Mohli bychom zde dlouho popisovat všechny možnosti a rozdíly, například mezi polokoženými a celokoženými vazbami, ale stejně bychom neobsáhli všechny možnosti a variace, kterých je vzhledem k našim možnostem prakticky bezpočet. Jenom (zrealizované) nápady, se kterými přišli naši zákazníci z filmových ateliérů, by vystačily na román. Podobně jako s možnostmi vazeb je to i s cenami. Ty se totiž mohou lišit u luxusních vazeb v řádech desítek korun, jako u vazeb běžných, ale i v řádech stovek korun a výjimečně i tisíců. Proto Vám spíše místo dlouhých popisů nabízíme několik fotografií s našimi nejběžnějšími pracemi spadajícími do této kapitoly s cenami, které Vám zhruba nastíní cenové relace pro danou oblast. Nejlepší, a námi doporučované, je však zavolat, případně přijít osobně a nechat si cenu předběžně spočítat. Na možné odchylky v ceně Vás samozřejmě předem taktéž upozorníme. Ale nyní už ty slibované fotografie.
Polokožené vazby. Potah v kombinaci kůže a ručně vyráběného papíru. I zde platí, že papír je ošetřován včelím voskem pro větší pružnost a odolnost. Možnosti zdobení vidíte sami na obrázku. Mezi nejvýraznější zde patří vazy (příčné plastické výstupky na hřbetě) a samozřejmě tisk. Ten lze aplikovat buď přímo na hřbet (na desky se běžně u těchto vazeb netiskne), nebo na štítek vhodné barvy (viz spodní dvě vazby). Ceny se u tohoto druhu vazby pohybují již od 1000,- Kč.
Celokožené vazby lze, stejně jako vazby polokožené, ozvláštnit různými technikami tisku, vazy ale na rozdíl od polokožených vazeb též plastikou na desce. U celokožených vazeb se ceny pohybují od 1300,- Kč.
Desky na jídelní lístky z kůže. Jsou zařazeny v této kategorii, i když se samozřejmě o vazbu nejedná. Řadí je sem ale potah z kůže, jehož zpracování je složité. To ovšem kompenzuje jeho odolnost a trvanlivost. Dovnitř desek používáme stejný estetický systém uchycení fólií, který je popsán v kapitole desky. U kožených desek na jídelní lístky se ceny pohybují od 1725,- Kč.

TrHal SwX. (design) a Knihařství Halfar (c) 2003