BĚŽNÉ VAZBY


Běžnými vazbami nazýváme knihy s tuhými deskami potaženými plátnem, plátnem v kombinaci s papírem (tzv. poloplátěné vazby) a knihy s deskami potaženými koženkou. Mimo to sem počítáme též pouzdra na knihy, i když se o vazbu v podstatě nejedná. Možnosti potahu u pouzder jsou stejné jako u knih s tím rozdílem, že pouzdra mohou být i nepotahovaná. Jako pouzdro na knihu lze též použít tzv. fotokrabičku, která je zmíněná v kapitole kartonáž. Dále do běžných vazeb počítáme i vazby diplomových prací, které ovšem mají pro jednoduchost vlastní kapitolu. V neposlední řadě sem též patří vazby polotuhé (vazba s lepenkovými deskami, ale potaženými jen z jedné strany a nepřesahujícími knižní blok, pro lepší představu, vázaly se dříve touto technologií školní sešity) a měkké vazby, jako jsou například vazby lepených brožur s kartonovou obálkou, či vazby šité drátem s přední stranou průhlednou (z folie), zadní stranou zhotovenou z kartonu a hřbetem potaženým libovolným knihařským materiálem. Pro lepší představu, na skladě máme průběžně asi 60 druhů a barev materiálů a další stovky druhů a barev materiálů s Vámi můžeme vybrat z katalogů našich dodavatelů a objednat.

Nyní se Vám pokusíme přiblížit zhruba ceny našich prací spadajících do této kapitoly. Zhruba proto, že Vámi volitelných doplňků vazby je mnoho a popsat tak všechny možné ceny by zabralo příliš mnoho místa. Nicméně se pokusíme vybírat ceny tak, aby pro Vás bylo možné představit si alespoň přibližnou cenu jakékoliv variace na dané téma.V případě plátěných, šitých vazeb se ceny u fomátu A5
pohybují již od 390,- Kč
a u formátu A4 již od 490,- Kč

U lepených vazeb jsou ceny nižší a to
u formátu A5 již od 290,- Kč
a u formátu A4 již od 390,- Kč

U vazeb šitých drátem u formátu A5 počítejte
s cenou od 270,- Kč
a u formátu A4 již od 370,- Kč

Tolik o vazbách s tuhými deskami, potahovanými plátnem. U polotuhých vazeb počítejte přibližně 1/2 z ceny vazby daného druhu a formátu a u měkkých vazeb už se ceny pohybují okolo 1/4 z ceny vazby daného druhu a formátu. Za vazbu šitou drátem "na stříšku" tzn. vazbu používanou na školní sešity zaplatíte okolo 50,- Kč v případě, že si karton a papír dodáte vlastní.

V případě potahovaných pouzder na knihy se ceny pohybují v relacích cen lepených vazeb s tuhými deskami potahovanými plátnem. U nepotahovyných pouzder počítejte přibližně s čtvrtinovou cenou.

Za koženkový potah je příplatek na vazbu či pouzdro formátu A5 20,- Kč, na formát A4 40,- Kč. Za poloplátěné desky (desky s plátěným hřebetem, rohy a zbytkem potaženým ručně vyráběným, zdobeným papírem (olejovým, škrobovým, mačkaným a pod.)) je příplatek k vazbě daného druhu 65,- Kč u formátu A5 a 120,- Kč u formátu A4. Pokud zvolíte formu potahu poloplátěnou, ale jako doplněk plátna zvolíte jiné vhodné plátno, cena se oproti původní nezmění.Při větším množství stejných výrobků Vám rádi poskytneme slevu, kterou lze předběžně dohodnout telefonicky, nebo v naší provozovně.

Zde vidíte klasickou vazbu knihy. Tuhé desky, potah z materiálu zvoleného zákazníkem. V tomto případě se jedná o omyvatelný materiál, hodně žádaný na knihy používané často, nebo v prostředí, kde hrozí ušpinění, například v kuchyni. A samozřejmě zlatý potisk na hřbetě pro rychlé vyhledání v knihovně či na polici.
Cena zde je 330,- Kč (vazba A5 lepená + tisk).
Toto je již náročnější vazba, kde jsou desky potaženy kombinací plátna a ručně vyráběného papíru. Papír se obvykle dává pouze na desky, kde je vystaven minimální mechanické zátěži , ale i tak jej ošetřujeme včelím voskem, který zvyšuje jeho pružnost a odolnost. Dále je zde vidět i zlatý potisk na hřbetě.
Cena v tomto případě je 564,- Kč (vazba A4 šitá + 1/2 příplatku za ruční papír + tisk).
Jedna z méně typických knihařských vazeb, vazba šitá drátem s fólií vpředu a kartonem vzadu, se hřbetem lemovaným plátnem.
Cena: 108,- Kč .


TrHal SwX. (design) a Knihařství Halfar (c) 2003